Izolacja pozioma fundamentów - na czym polega?

Izolacja pozioma fundamentów to nieodłączny element każdego nowo stawianego budynku. Wiele osób uważa, iż jest to zbędny etap i oszczędza na nim wydatki lub go pomija - jednak to przekonanie może okazać się karygodnym błędem. Szkół jest wiele, jedni uważają, że lepszym wyborem okazuje się papa, drudzy mówią, że folia. Jak jednak jest na prawdę? Na czym polega izolacja przeciwwilgociowa? O tym w dzisiejszym artykule.

Na czym polega izolacja pozioma fundamentów?

 folia fundamentowa izolacja pozioma

Izolacja pozioma fundamentów polega na zapobiegnięciu podciągania wody z gruntu w górę budynku. W tym celu wykłada się warstwę specjalnego materiału pomiędzy ławy fundamentowe a ściany przyszłego domu. Jednak ochrona przed kapilarnym podciąganiem wody z gruntu nie jest jedynym zadaniem izolacji przeciwwilgociowej. Pełni również funkcję rozdzielającą ściany od ław - dzięki czemu nie stanowią zwartego elementu. Wtedy proces osiadania budynku nie powoduje pęknięć oraz innych uszkodzeń mechanicznych. Tę samą czynność wykonuje się pomiędzy ścianami a fundamentami na parterze obiektu. Pozwala to uzyskać stuprocentową pewność, iż budynek będzie maksymalnie odporny na wilgoć. Z tego faktu izolację poziomą fundamentów wykorzystuje się także pod ścianami nośnymi oraz działowymi.

Co stosować do izolacji fundamentów?

Najczęściej zadawanym pytaniem w kwestii izolacji poziomej fundamentów jest - folia czy papa? Tutaj zdania są podzielone. Wielu ekspertów wyraża odmienne opinie, jednak lepszym rozwiązaniem jest folia fundamentowa pozioma. Produkowana jest z tworzyw sztucznych, a mianowicie z polietylenu lub polipropylenu, dzięki czemu wykazuje świetne właściwości hydroizolacyjne. Folia fundamentowa do izolacji poziomej jest również znacznie tańsza i prostsza w montażu niż tradycyjna papa. Zaoszczędza to znacznie czas przeznaczony na izolowanie obiektu. Folia wykazuje również lepszą odporność na negatywne działanie niskiej temperatury, podczas gdy papa bardzo często pęka w czasie mrozów. Elastyczność i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne również są górującymi zaletami materiału z tworzyw sztucznych, które sprawiają, iż jest lepszym oraz popularniejszym rozwiązaniem.

Folia fundamentowa do izolacji poziomej oferuje długotrwałą ochronę budynku przed zawilgoceniem w znacznie niższej cenie niż papa, dzięki czemu jest najlepszym rozwiązaniem. Łatwy i szybki montaż również ma tutaj znaczenie, gdyż umożliwia oszczędzenie budżetu podczas budowy domu oraz przyspieszenie całego procesu, nie ujmując tym samym na jakości izolacji. Jak stosować odmienne grubości folii fundamentowej? Jaka będzie najlepsza? Opowiedzieliśmy o tym w poprzednim artykule - zapraszamy!

Produkt dodany do listy życzeń.
Produkt dodany do porównania