Jak stosować różne rodzaje grubej folii fundamentowej?

Folia fundamentowa pozioma jest kluczowym elementem stosowanym przy zabezpieczaniu naszej budowli przed wilgocią. Aktualnie jest jednym z najlepszych tworzyw stosowanych do izolacji postumentów. Zastąpiła z powodzeniem kiedyś powszechnie używaną papę i lepik. Obecnie folia fundamentowa gruba występuje w kilku rodzajach. W dzisiejszym tekście opiszemy je dokładniej oraz powiemy, w jakich sytuacjach należy po nie sięgać.

Czym tak w ogóle jest folia fundamentowa?

Folia fundamentowa wykorzystywana jest jako element hydroizolacji podczas budowy domu lub innych obiektów. Jej zadaniem jest ochrona budynku przed wilgocią i napływem wody. Charakteryzuje się kilkukrotnie większą wytrzymałością od używanej niegdyś papy. Nie ulega również gniciu, jest odporna na bakterie, grzyby i na wszędobylskie gryzonie. Gruba folia fundamentowa stanowi także ochronę przed przerastającymi korzeniami drzew i innych roślin.

Dzięki dużemu wyborowi możliwych materiałów, możemy dobrać tworzywo, które będzie służyć nam jak najdłużej. Na rynku obecnie możemy znaleźć folie wykonane z polichlorku winylu, polipropylenu, elastomerów poliolefinowych oraz polietylenu. Każde z nich znajduje zastosowanie w innych warunkach.

Rodzaje folii fundamentowej do izolacji

Tworzywa do izolacji fundamentowej dzielą się na dwa typy - poziome, które chronią przed podciąganiem wody z gruntu w górę oraz pionowe, czyli zapobiegające zawilgoceniu ścian i piwnic.

Folia fundamentowa pionowa układana jest od stóp fundamentowych i kompleksowo pokrywa całe ściany od strony gruntu aż po strefę narażoną na opady deszczu. Używa się jej również wewnątrz budynku. Tworzywo pionowe musi łączyć się z folią fundamentową poziomą grubą. Otrzymana warstwa chroni budynek przed zawilgoceniem oraz napływem wód gruntowych z gleby. Gruba folia fundamentowa pionowa jest niezwykle wytrzymała, odporna na związki chemiczne znajdujące się w ziemi, a także zapewnia dobrą wentylację zewnętrznym ścianom budynku.

Folia fundamentowa do izolacji poziomej używana jest między ścianami parteru a ławami fundamentowymi. Zapobiega ona dostawaniu się wody poprzez mury i jest stosowana na całkowitej powierzchni podłóg wraz z kilkunastoma centymetrami ściany. Folia musi mieć też dobrą przyczepność do powierzchni, dlatego powinna być dodatkowo przykryta włókniną. Do izolacji poziomej nie powinno używać się folii kubełkowej, która przylegając do podłogi ulegnie destrukcji i straci swoją przyczepność.

Jak stosować folię izolacyjną fundamentową?

Jedną z jej zalet jest wyjątkowa łatwość montażu. W sklepach budowlanych istnieje szeroki wybór, np. folie fundamentowe izolacyjne z pasem samoprzylepnym, dzięki którym nie jest konieczne spajanie połączeń. Można jej używać na wszystkich, nawet chropowatych materiałach, jednak konieczne jest wcześniejsze wygładzenie ich powierzchni. Trzeba również upewnić się, że wszystkie kołki, gwoździe i inne przedmioty mogące uszkodzić folię zostały usunięte. W przypadku tworzywa bez samoprzylepnego pasa trzeba ją łączyć klejem lub zgrzewać. Ważne jest, aby wybierać folię o grubości powyżej 1,5-2mm, aby zapewnić maksymalną ochronę fundamentom.

Jaka folia będzie najlepszym wyborem?

W tej kwestii najlepszym wyjściem będzie kierowanie się wskazaniami producentów oraz doświadczonej ekipy budowlanej, która oceni jaki rodzaj folii fundamentowych będzie w danym przypadku najlepszy. Trzeba pamiętać, że muszą one się ze sobą łączyć, aby stworzyć spójne warstwy. Układanie ich na zakładkę jest niedopuszczalne! W ten sposób łączy się jedynie wcześniej wspomniane folie kubełkowe.

Po zalaniu fundamentów budowanego domu jedną z najważniejszych rzeczy jest wybór folii fundamentowej do izolacji poziomej i pionowej. Od tego zależeć będzie kondycja budynku przez wiele następnych lat. Na tak poważnych inwestycjach nie warto oszczędzać, ponieważ może to przysporzyć jeszcze więcej wydatków w przyszłości. Lepiej zabezpieczyć dom zawczasu, niż później patrzeć, jak ciągłe ulewy niszczą kondygnację. Dla zainteresowanych, w poprzednim blogu opisywaliśmy ważność atestu folii fundamentowych.

Produkt dodany do listy życzeń.
Produkt dodany do porównania