Funkcja listwy ozdobnej:
wykonywanie dylatacji w elewacji ociepleniowej.
Zalety użytkowania:
- - chronią przed dostawaniem się wody pod elewację (wypełniając szczelinę dylatacyjną),
- - niwelują naprężenia elewacji,
- - wykańczają krawędzie szczeliny dylatacyjnej w sposób estetyczny, równy i symetryczny.
Jak montować listwę dylatacyjną do elewacji?
Listwę BP15 E stosujemy do wykonania dylatacji w płaskiej elewacji. Wykorzystujemy ją kiedy budynek jest posadowiony na oddzielnych ławach fundamentowych, szerokość elewacji przekracza 15 metrów oraz we wszystkich miejscach, gdzie mogą pojawić się naprężenia na elewacji.
Listwa wyposażona jest w dwa kątowniki, dylatacyjną membranę PVC oraz siatkę szklaną. W pierwszej kolejności umieszczamy w szczelinie dylatacyjnej szarą membranę, pozostawiając szczelinę o szerokości ok. 5 mm. Następnie listwę wklejamy na krawędziach styropianu. Pasy siatki szklanej, w które zaopatrzona jest listwa BP15, przykrywamy zbrojącą siatką elewacyjną i zatapiamy w kleju. Obydwie czynności wykonujemy przy jednym klejeniu. Kiedy klej wyschnie i wykonamy gruntowanie, możemy rozpocząć proces tynkowania.
Listwę, która znajduje się wyżej, łączymy z listwą poniżej metodą na tzw. „rybią łuskę”. Oznacza to, że membrana dylatacyjna powinna zostać nałożona od góry na membranę listwy zamontowanej poniżej. Dzięki temu mamy pewność, że woda opadowa spłynie po membranie i nie dostanie się pod membranę dylatacyjną, a co za tym idzie – pod elewację.
Z kolei listwę BP16 typu „V” stosujemy głównie do wykonania dylatacji w elewacji w wewnętrznym narożniku budynku. Montujemy ją tak samo jak model BP15 typu E.