Wytrzymałe folie budowlane – czy atest jest ważny?

Pod pojęciem materiałów budowlanych kryje się bardzo szeroka gama produktów. Pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o budowie, są zwykle takie materiały jak cegły, pustaki, cement, tynk, zaprawy, kleje itp. Nie można jednak zapominać o wielu innych produktach, bez których trudno byłoby zrealizować wiele inwestycji. Są nimi na przykład folie budowlane. Na rynku jest ich bardzo wiele, dlatego warto zastanowić się nad tym, które wybrać – z atestem czy bez?

Rodzaje folii budowlanych

Osoba rozpoczynająca swoją przygodę w branży budowlanej nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, ile rodzajów folii budowlanych istnieje na rynku i do czego służą. Mogą one różnić się od siebie zarówno parametrami, grubością, możliwością zastosowania, jak i nawet fakturą. W zależności od zapotrzebowania, należy zastanowić się nad tym, który rodzaj sprawdzi się na naszej budowie najlepiej. Inna folia będzie potrzebna do montażu np. pod posadzkę, inna jako warstwa izolacyjna, a jeszcze inna jako ta, która będzie chronić przed wilgocią czy innymi czynnikami zewnętrznymi (np. na pokryciach dachowych czy w czasie transportu). Można zdecydować się na bardzo cienkie folie, które będą miały grubość ok. 0,2 mm, ale i takie, które będą znacznie grubsze i dzięki temu mocniejsze – czyli na przykład 0,5 mm. Na rynku dostępne są również folie posiadającą specjalną warstwę antypoślizgową. Najczęściej stosuje się je pod posadzkę – z oczywistych względów, by nie przesuwały się na żadnym z etapów prac oraz jej użytkowania.

Czy atest jest ważny przy wyborze folii budowlanej?

Jeszcze innym podziałem folii budowlanych jest ten na produkty z atestem i bez niego. W przypadku pierwszych z nich klient dostaje gwarancję spełnienia wszystkich niezbędnych norm przez dany materiał - zarówno norm bezpieczeństwa, jak i higieny oraz trwałości. Atest daje nam także pewność, że folia posiada najwyższą jakość oraz nadaje się do użycia w konkretnej sytuacji. Jeżeli ma być to folia zastosowana do zabezpieczenia przed wilgocią lub ma pełnić funkcję izolacyjną, duże znaczenie odegra atest dotyczący wodoodporności i wytrzymałości. To on daje nam gwarancję, że produkt będzie skutecznie i długotrwale spełniać swoją rolę.

Używanie folii i innych materiałów bez atestów może być co prawda tańszym rozwiązaniem – tego typu materiały mają znacznie niższą cenę, jednak brak atestu może przynieść negatywne skutki w przyszłości. Jeśli dojdzie do jakiejś awarii, usterki i będzie wiadomo, że wynikły one właśnie z użycia nieodpowiedniej folii budowlanej, osoba odpowiedzialna za budowę będzie musiała liczyć się z koniecznością wykonania niespodziewanych prac naprawczych. To natomiast wiąże się z dodatkowymi kosztami, które trzeba będzie ponieść.

Zastosowanie wytrzymałych folii budowlanych

folia budowlana

Wyjątkowe zadania na budowie wymagają zastosowania bardzo wytrzymałych folii budowlanych. Jak już to zostało wcześniej wspominane – to, który rodzaj sprawdzi się najlepiej, będzie zależeć przede wszystkim od tego, jaką funkcję mają spełniać. Jednym z najczęściej wykorzystywanych zastosowań wytrzymałej folii jest umieszczenie ich pod posadzką. Jest to dodatkowe zabezpieczenie elementów przed wilgocią, uszkodzeniami i innymi czynnikami zewnętrznymi. Funkcja zapewnienia ochrony przed wilgocią jest jednym z podstawowych i najbardziej istotnych cech tego typu materiałów budowlanych. Nie bez znaczenia jest też ich funkcja izolacyjna – stosowana między innymi przy konstruowaniu stropów, pomieszczeń o wysokiej wilgotności, ale też przy fundamentach czy tarasach i balkonach. Często jest to więc materiał, którego nie widać na warstwie wierzchniej, a mimo to, odgrywa bardzo istotną rolę w całym procesie budowlanym.

Folia budowlana a folia malarska – jaka jest różnica

Na pierwszy rzut oka folia budowlana niewiele różni się od folii malarskiej. Jednak każdy budowlaniec doskonale wie, że to tak naprawdę dwa zupełnie inne materiały. Różnią się one nie tylko grubością i parametrami, ale też funkcjonalnością. Folia malarska jest znacznie cieńsza i mniej trwała. Jej zadaniem jest przede wszystkim ochrona przed zabrudzeniem mebli, futryn, okien, podłóg czy parapetów w czasie malowania pomieszczeń. Nie zapewni ona natomiast ochrony przed wilgocią, nie będzie pełnić roli izolacyjnej, jak ma to miejsce w przypadku folii budowlanej.

Którą folię budowlaną wybrać?

Podsumowując, kiedy staniemy przed kupnem folii budowlanej warto zastanowić się najpierw, który rodzaj folii rzeczywiście będzie nam potrzebny. W tej kwestii należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Na przykład: do czego będziemy jej używać, jaką ilość będziemy potrzebować, jaki posiadamy na ten cel budżet, ale i czy wymagana jest folia z atestem czy bez. Większość doświadczonych budowlańców wie już od samego początku, jakich materiałów będzie potrzebować i w jakich ilościach powinniśmy je zamówić. Jeżeli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości, np. dotyczące atestu lub po prostu nie znamy się na tego typu materiałach, warto skonsultować się z fachowcami. Dobrymi doradcami z pewnością mogą być osoby pracujące w sklepach z foliami i materiałami budowlanymi.

Produkt dodany do listy życzeń.
Produkt dodany do porównania