Profile i listwy budowlane - nowe rozwiązania w branży

Rynek budowlany nieustannie się rozwija i korzysta z doświadczeń nowych technologii. To z kolei przekłada się na coraz większy wybór różnego rodzaju materiałów budowlanych. W przypadku elementów wykończeniowych dużą popularnością cieszą się profile i listwy budowlane, które nie tylko mają coraz więcej zastosowań, ale dodatkowo są bardzo trwałe i skuteczne. W czasie planowania budowy i wyboru niezbędnych materiałów warto wziąć je pod uwagę.

Profile i listwy budowlane – co to takiego

Budowlańcom nie trzeba tłumaczyć, do czego służą profile i listwy budowlane. Doskonale wiedzą, jakiego typu materiałów używać do wykończenia budynków zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jeżeli jednak, do tematu podchodzi osoba niezwiązana z budownictwem, warto wyjaśnić pewne kwestie. Np. czym w ogóle są profile i listwy oraz do czego służą. W skrócie, to elementy stworzone z różnego rodzaju trwałych materiałów, na przykład stalowych czy aluminiowych, które często wykorzystuje się przy pracach wykończeniowych. W zależności od tego, gdzie będą montowane, mogą mieć różne kształty – proste, narożne, łukowate, a także produkowane na wymiar. Mogą być zarówno kilkumetrowe, jeżeli tylko takie będzie zapotrzebowanie na danej budowie, jak i kilkunastocentymetrowe – co sprawdza się w przypadku bardzo szczegółowych i drobnych prac.

Należy także pamiętać o tym, że będzie się z tym wiązać odpowiedni sposób montażu, a zatem i dodatkowe elementy, takie jak: kleje, śruby czy nakładki. One również muszą być wytworzone z odpowiednich, trwałych materiałów – wszystko po to, aby mieć pewność, że cała konstrukcja będzie solidna i wytrzymała.

Profile i listwy budowlane – nowe rozwiązania w branży

Na rynku jest dostępnych coraz więcej rodzajów profili i listew budowlanych. Przy wyborze tego typu materiałów warto więc przede wszystkim wziąć pod uwagę to, jakie będą mieć zastosowanie na danej budowie. Najczęściej wykorzystywane są do prac wykończeniowych, jednak jest to pojęcie bardzo szerokie. A każdy z tych elementów, w zależności od tego, gdzie będzie zastosowany, będzie też nieco inaczej wykonany i montowany.

Rodzaje profili i listew budowlanych:

1. Profile do zabudowy kartonowo-gipsowej

W przypadku zabezpieczenia naroży ścian, głównie takich, które są wykonane z płyt kartonowo-gipsowych, zaleca się wykorzystanie kątownika aluminiowego perforowanego. Pozwala on na estetyczne, ale przede wszystkim trwałe wykończenie krawędzi. Jest to bowiem bardzo solidny element konstrukcji, dostępny w różnych wielkościach i grubościach. Do ściany montowany jest za pomocą szpachli, która przedostaje się przez wywiercone otwory. Po jej wyrównaniu idealnie komponuje się ze ścianą, a jednocześnie stanowi jej dodatkowe wzmocnienie. Tego typu profile i listwy budowlane są dostępne także w wersji rozwartokątnej, które sprawdzają się przede wszystkim jako zabezpieczenia przed spękaniami.

2. Profile do tynków mokrych

Ciekawym rodzajem tego typu materiałów budowlanych są profile do tynków mokrych. Już sama ich nazwa w dużej mierze wskazuje na to, gdzie są wykorzystywane. Sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie elementy te będą narażone na dużą wilgotność i kwasowość. Dzieje się tak między innymi w przypadku użycia tynków gipsowych.

3. Profile do systemów ociepleń

Jednym z podstawowych zastosowań profili i listew budowlanych jest wykończenie i wzmacnianie systemów dociepleń. Najczęściej wykorzystywane do tego są kątowniki aluminiowe z siatką, które bardzo dobrze pracują z dociepleniami styropianowymi czy wełnianymi. Co ciekawe, niektóre rodzaje takich elementów budowlanych są wykorzystywane już na samym początku prac związanych z systemami ociepleń. Mowa konkretnie o profilach cokołowych, które umieszczane są jako listwy startowe. Pozwalają więc na wyrównanie linii poziomej całej elewacji, a na dodatek pełnią funkcję ochronną i zabezpieczającą przed jakimikolwiek uszkodzeniami przy dolnej krawędzi ściany.

Na rynku dostępne są także profile i listwy stosowane do tworzenia systemów odwodnienia, do wykańczania narożników ścian, a także przy konstrukcjach balkonów czy tarasów. Każde z nich mogą wymagać produkcji z innego rodzaju materiałów. Dla przykładu, w sytuacji budowania wspomnianego systemu odwodnienia, elementy te muszą być wykonane w tworzyw odpornych na wodę, dużą wilgotność, a także odpowiednio zabezpieczone przed rdzewieniem. Nie bez znaczenia jest tu zastosowanie właściwych materiałów do ich montażu – w jednym przypadku wystarczy odpowiedni klej montażowy, w drugim, bardziej skomplikowanym i zaawansowanym, będzie potrzebna dodatkowa konstrukcja, wzmocniona śrubami.

Jak wybrać odpowiednie listwy i profile budowlane?

Materiałów tego rodzaju jest na rynku naprawdę wiele. Nie dziwi więc, że klienci mogą mieć problem z ich odpowiednim dobraniem. Najczęściej zwraca się uwagę na dopasowanie do konkretnego zastosowania, trwałość, ale i cenę – każdy ma różne możliwości finansowe.

Fachowa pomoc

listwi i profile budowlane

W przypadku tego pierwszego, musimy wiedzieć, do czego będziemy ich potrzebować. Inne profile wykorzystuje się bowiem do systemów ociepleń, a inne do zabudowy gipsowo-kartonowej czy do tynku mokrego. Dlatego warto wcześniej zrobić dobre rozeznanie wśród różnych firm oferujących tego typu artykuły, ale i wśród samych rodzajów materiałów. Często pojawiają się nowe, nieznane nam rozwiązania, które mogą okazać się np. prostsze do montażu niż te, które znaliśmy dotychczas. W razie większych wątpliwości, nie zaszkodzi konsultacja ze specjalistą w tym zakresie. W wielu przypadkach, osoby odpowiedzialne za budowę czy remont dobrze wiedzą, które materiały sprawdzają się najlepiej.

W sytuacji, gdy klient decyduje się na robienie remontu czy przebudowy na własną rękę, może potrzebować fachowego wsparcia. Na wiele pytań odnośnie profili i listew budowlanych odpowiedzą także pracownicy sklepów, mających w ofercie tego typu produkty. Bez względu na to, z czyjej pomocy skorzystamy, warto tę kwestię wcześniej skonsultować. Dlaczego?

Określenie potrzeb

Po pierwsze po to, żeby kupić właściwą liczbę produktów. Niejednokrotnie kupujemy ich za mało lub za dużo, nie takich, źle dopasowanych. Aby uniknąć czekania na przesyłki czy wracania do sklepu budowlanego po kilka razy, warto rozpisać, a najlepiej rozrysować i obliczyć to, co będziemy wykorzystywać na kolejnych etapach budowy/remontu. Dobra organizacja i przemyślane zakupy to podstawa, nie tylko w kwestii remontów.

Po drugie, dzięki zapoznaniu się z tematem bliżej, będziemy wiedzieć, jakiego rodzaju materiałów potrzebujemy. Dla osób początkujących w temacie wykończeń domów/mieszkań, wiele rzeczy jest zupełnie nowych i nieznanych. Laik nie musi bowiem znać się na rodzajach listew czy profili. Dlatego tak ważne jest skonsultowanie się z kimś doświadczonym.

Po trzecie, zasięgnięcie porady u specjalisty skutkuje oszczędnością nie tylko czasu, ale i pieniędzy. Dobrze poinformowany klient kupi wówczas dokładnie tyle materiałów, ile będzie potrzebował – bez ryzyka tworzenia dużej nadwyżki, której nie będzie miał, gdzie dalej wykorzystać.

Po czwarte – dobra znajomość rynku i świadomy wybór materiałów budowlanych to świetny efekt końcowy!

Produkt dodany do listy życzeń.
Produkt dodany do porównania

Nasza strona korzysta z plików cookies do poprawnego działania