Listwy przyokienne - jak je wybrać i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Podczas montażu okien w nowo postawionym budynku, coraz więcej osób stosuje listwy okienne. Jest to bardzo ważny element, którego pominięcie może przysporzyć nie lada kłopotów oraz wygenerować dodatkowe wydatki. Brak listwy okiennej z siatką może skutkować utratami ciepła w budynku i pękaniem tynku. Prowadzi to też do krótszego okresu eksploatacji stolarki okiennej, wcześniejsze zużycie zmusi do przeprowadzenia remontu, który skutecznie potrafi utrudnić życie domowników, szczególnie gdy na dworze są niskie temperatury. W dzisiejszym artykule opowiemy sobie jak wybierać listwy okienne, jakie są ich zalety i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

listwa przyokienna z siatką

Zalety listwy okiennej PCV

Jedną z kilku zalet listew jest estetyka. Są one swego rodzaju dopełnieniem designu domu z zewnątrz. Dodają koloru oraz ciekawego wzornictwa. Listwa przyokienna z siatką stanowi również izolację - zarówno przed dźwiękiem z zewnątrz, jak i opadami śniegu oraz deszczu. Ze względu na te właściwości są ekonomiczne i ekologiczne. Dodatkową zaletą jest łatwość montażu dzięki powierzchni klejącej oraz elementowi traconemu, który pozwala zabezpieczyć okno podczas prac. Kolejnym ich atutem jest bogata kolorystyka i mnogie wzornictwo dostępne na rynku. Dzięki szerokiemu wyborowi, z łatwością można dopasować model wpasowujący się w całą architekturę i ubarwienie domu. Dodatkowo ich właściwością jest elastyczność umożliwiająca zakrycie wszelkich nierówności występujących w obszarze okien.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru listwy przyokiennej zewnętrznej z siatką?

Najważniejszą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu listew, jest szerokość powierzchni klejącej oraz grubość korytka, która zależna jest od zastosowanego tynku. Dzieje się tak, ponieważ muszą one zakrywać całą powstałą przestrzeń między tynkiem z ramą okna. Jak zatem odczytać wymiary listwy? Biorąc produkt o rozmiarze 9/3, przyjmuje się, iż powierzchnia klejąca do ramy wynosi 9 mm, zaś szerokość wewnątrz korytka 3 mm. Drugim ważnym aspektem, do którego trzeba przywiązać ogromną wagę, jest jakość zakupionej listwy okiennej PCV lub z innego tworzywa oraz sposób jej montażu. Tutaj nie tylko wymiary mają znaczenie. Słaba jakość materiału skutkuje niewystarczającą ochroną stolarki oraz tynku przed pękaniem. Kiepski montaż - powierzony nieprofesjonalnej ekipie wygeneruje dodatkowe koszta. Jak się przed nimi zabezpieczyć? Więcej o listwach budowlanych opowiedzieliśmy w poprzednim tekście.

Montaż listwy okiennej z siatką powinien być zaplanowany już podczas projektowania okien. Stanowi to nieodłączną funkcję w wieloletnim eksploatowaniu budynku. Istnieje bardzo duża szansa, że podczas ich braku tynk popęka w ciągu kilku lat od daty oddania domu do użytku. Warto zadbać o bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie swojego otoczenia!

Produkt dodany do listy życzeń.
Produkt dodany do porównania