Jak rozpoznać dobrej jakości siatki do dociepleń?

Ocieplanie i tynkowanie budynku to ostatnie stadium wykończenia domu z zewnątrz. Jedną z ważnych czynności, stosowanych na tym etapie, jest położenie siatki elewacyjnej. Ważne, aby była ona trwała i spełniała swoją podstawową funkcję. Jak rozpoznać dobrej jakości siatkę do dociepleń?

Siatki do dociepleń – do czego służą?

Siatka elewacyjna, podtynkowa lub do dociepleń – możesz spotkać się z różnymi określeniami tego produktu, jednak jego przeznaczenie pozostaje takiego samo. Siatkę wykorzystuje się w systemach ociepleń budynków jako materiał zbrojący. Jej główną funkcją jest zabezpieczenie materiału, przede wszystkim styropianu, przed uszkodzeniami mechanicznymi. Siatka sprawia, że nie będzie on się kruszył, niszczył w wyniku ruchów termicznych ścian, ale i pod wpływem czynników atmosferycznych. To właśnie dzięki siatce, izolacja termiczna ma służyć długo i skutecznie.

Jak rozpoznać dobrej jakości siatki do dociepleń?

Budowa domu to bardzo skomplikowany proces, którego kolejne etapy wymagają nie tylko dobrej orientacji w branży materiałów budowlanych, lecz także rozróżniania produktów wysokiej i niskiej jakości. Tak jest również w przypadku wyboru siatek do dociepleń.

Uszkodzenia mechaniczne lub wywołane warunkami pogodowymi mogą doprowadzić do zniszczenia konstrukcji ocieplenia, a nawet okazać się przyczyną nadłamania fragmentu budynku. Dlatego zakup siatki elewacyjnej nie powinien być przypadkowy i podyktowany oszczędnościami. Siatki wysokiej jakości pozwalają na efektywne ocieplenie budynków przez wiele lat (nawet dekad) i zdecydowanie wpływają na trwałość i bezpieczeństwo całej konstrukcji.

Na co zwracać uwagę przy wyborze siatek do dociepleń?

O wysokiej jakości tego typu produktu świadczy nie tylko cena, ale przede wszystkim materiał, z jakiego został wykonany. Najczęściej stosowanym surowcem w produkcji siatek jest włókno szklane, ze względu na jego dużą wytrzymałość i właściwości przeciwkurczliwe. Dobre siatki powinny spełniać polskie, ale i europejskie wymogi techniczne. Ważne też, aby były pokryte impregnatem, który nadaje im właściwości alkalioodporne. To pozwala zachować siatce swoje parametry nawet w dość agresywnym środowisku chemii budowlanej.

Siatki do dociepleń - gramatura

Siatki z włókna mogą się jednak od siebie różnić - przede wszystkim ze względu na zawartość włókna szklanego. Im jest ona wyższa, tym większa waga produktu. Oznaczenie 60, 145 czy 530g oznaczają wagę w gramach na m2. Większa zawartość włókna sprawia, że siatka słabiej absorbuje wodę i jest sztywniejsza, a zatem lepiej sprawdzi się w przypadku ścian zewnętrznych. Siatki o niskiej gramaturze nadają się np. zbrojenia tynków wewnętrznych gipsowych i sztukaterii elewacyjnej, ale i do tynków zewnętrznych dla elewacji o skomplikowanych kształtach, jak np. w przypadku zabytkowych budynków, kościołów, kamienic.

Rodzaje siatek do dociepleń

siatki

W odniesieniu do ich zastosowania, siatki do dociepleń możemy podzielić na trzy podstawowe kategorie: tradycyjne siatki z włókna szklanego, siatki pancerne oraz siatki ekranujące:

1. Tradycyjne siatki z włókna szklanego

Siatki podtynkowe z włókna szklanego to najpopularniejszy rodzaj siatek dostępnych na rynku. Wykorzystuje się je przy dociepleniach w zasadzie wszystkich typów budynków tradycyjnych, tj. domach jednorodzinnych, garaży. Różnorodność pod względem gramatury pozwala wybrać siatki o masie powierzchniowej od 80 do 210g/m2. Wysokiej jakości siatka posiada właściwości alkalioodporne, dzięki czemu gwarantuje trwałe zbrojenie całego systemu. Tego typu rozwiązanie sprawdza się w systemach styropianowych i wełnianych, z tynkami mineralnymi jak i syntetycznymi.

2. Siatki pancerne

Jeżeli siatka o niedużej gramaturze nie wystarcza, warto rozejrzeć się za siatką pancerną. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona zdecydowanie mocniejsza, trwalsza i przeznaczona do bardziej wymagających zadań budowlanych. Charakteryzuje się gramaturą do 680 g/m2. Dzięki wzmocnionej zwykle przez kauczuk strukturze, zda egzamin w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia mechaniczne (cokoły budynków, rampy załadunkowe). Jest odporna na zmienne warunki pogodowe czy związki żrące oraz przypadkowe, ale silne uderzenia. Może służyć także jako warstwa zbrojąca elewacji z płytek kamiennych, które z powodu swojego ciężaru, wymagają zbrojenia wytrzymującego większe naprężenia. Zbrojenie w postaci siatki pancernej sprawdzi się również przy przemysłowych wylewkach podłogowych o dużych powierzchniach.

3. Siatki ekranujące

W ostatnim czasie, dużym zainteresowaniem cieszą się także siatki ekranujące, których celem jest ochrona budynku przed promieniowaniem elektromagnetycznym o różnych częstotliwościach. Siatki ekranujące wybierane są przez osoby mieszkające w pobliżu linii wysokiego napięcia, instalacji elektrycznych czy nadajników sieci komórkowych, radiowych, telewizyjnych. Zadaniem tego typu siatek jest osłona wnętrza budynku i jego mieszkańców przed tzw. elektrosmogiem, który może negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie ludzi. Produkt ten również wykonany jest z włókien szklanych, ale z dodatkiem wtopionych nitek ze stali nierdzewnej i powłoki przewodzącej prąd, które obniżają przenikanie promieniowania do środka domu. Siatki stosuje się w systemach dociepleniowych, zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i przemysłowych.

Przed zakupem siatki do dociepleń warto zatem zastanowić się, jakie ma mieć zastosowanie, z jakiego typu materiałami ma „współpracować” oraz czy spełnia techniczne normy jakości. Dobry wybór siatki elewacyjnej procentuje trwałością i odpornością budynku na warunki zewnętrzne.

Produkt dodany do listy życzeń.
Produkt dodany do porównania